What are you looking for?

Menu icon

Appointments and Retirements

The Bishops' Office has recently announced the following appointments and retirements. In addition, the Diocesan Secretary has announced staffing changes at the Diocesan Board of Finance; these are included below.

Updated 3 September 2018

The Reverend Leslie Siu currently Curate at St Andrews, Westlands is moving to Vicar The Benefice of Wickham Market with Pettistree as effect from 7 November 2018​​​​​​​

The Bishop of St Edmundsbury and Ipswich is pleased to announce the appointment of The Revd Judith Elizabeth Anne Miller as Associate Priest of the Sole Bay Benefice with effect from 14 October 2018.

The Reverend Jeremy Andrew NOLES currently Chaplain at HMP Highpoint is moving to Chaplain at HMP Chelmsford with effect from 3 September 2018

The Revd Nicholas leonard Cook, relinquished his post as Chaplain at Woodbridge School with effect from 06 July 2018. He will be continuing as RAuxAF Chaplain with PTO in the Chelmsford Diocese and has also requested PTO with the Diocese of St Edmundsbury and Ipswich.

Updated 17 August 2018

The Reverend Jane WRIGHT currently SSM Assistant Curate The Benefice of Monks Eleigh with Chelsworth and Brent Eleigh with Milden and Kettlebaston is moving to Rector in the Benefice of Westcote Barton with Steeple Barton, Duns Tew and Sandford St Martin and Over with Nether Worton as effect from 15 October 2018  

Updated 13 August 2018

The Reverend Dr John Frederick ELDRIDGE currently Vicar The Benefice of Wickham Market with Pettistree will retire with effect from 30 September 2018.

The Bishop of St Edmundsbury and Ipswich is pleased to announce the appointment of The Revd Jeanette Margaret Gosney, BA, PGCE, BTh, MPhil, MA, as Diocesan Advisor for Women’s Ministry with effect from 20 June 2018. This will be in addition to her current roles as Bishops’ Ministry Officer and SSM Associate Priest at St Mary le Tower, Ipswich.

 

Updated 9 August 2018

The Reverend Mark Jason WOODROW currently Priest in Charge Stoke by Nayland with Leavenheath and Polstead and Nayland with Wissington will also be Assistant Rural Dean of Hadleigh Deanery with immediate effect. He will take on the role of Acting Rural Dean from 3rd December 2018.

Updated 7 August 2018

The Reverend Andrew George RYCRAFT currently Priest in Charge (House for Duty) the Benefice of Exning St Martin with Landwade to retire with effect from Saturday 11 August 2018

The Reverend John Christopher HARDY The Reverend John Christopher HARDY currently Rector The Benefice of Newmarket St Mary with Exning St Agnes and Rural Dean of Mildenhall Deanery for the Diocese of St Edmundsbury and Ipswich will be gaining the postion of Priest in Charge of the Benefice of Exning St Martin with Landwade with effect from 11 August 2018   

The Reverend Geoffrey Paul CLEMENT currently Rector The Two Rivers Benefice for the Diocese of St Edmundsbury and Ipswich will be moving to Vicar The Wychwood Benefice for the Diocese of Oxford as effect from 17 October 2018.

Updated 6 August 2018

The Reverend Captain Phillip Ronald GARBETT,  CA currently Rector the Benefice of The Blackbourne Team Ministry for the Diocese of St Emundsbury Ipswich to retire with effect fom 1 October 2018.                             

The Reverend Jonathan Hawke DELFGOU  BTH currently Team Vicar Wickford and Runwell Team Ministry Chaplain to Essex Partnership University NHS Trust at the Diocese of Chelmsford will be moving to Rector The Benefice of Hadleigh, Layham and Shelley for the Diocese of St Edmundsbury and Ipswich as effect 3 December 2018.

Updated 1 August 2018

The Reverend Martin Eric PERCIVAL currently has Permission to Officiate in the Diocese will be moving to (House for Duty) Priest in Charge Upper Alde Benefice as effect from 4 September 2018.

Updated 31 July 2018

The Reverend Rachel CORNISH currently Priest in Charge the Alde River Benefice is moving to Rector the Alde River Benefice as effect 17 October 2018

The Reverend Rosalind Miranda PAUL BA, MBA currently Rector of The Benefice of Higham, Holton St Mary, Raydon and Stratford St Mary and Acting Rural Dean of Hadleigh Deanery is moving to Canon Pastor (Treasurer) House for Duty Residentiary Canon of Wells Cathedral in DIOCESE Bath and Wells.  Date announced 29 July 2018, date of installation 3 December 2018 in Wells Cathedral by The Rt Revd Peter Hancock, Bishop of Bath and Wells.

Updated 30 July 2018

The Reverend Valerie Elizabeth GAGEN BEd, BA (Hons) currently  House for Duty Assistant Priest in the Pastrow Team and half time Chaplain to the Enham Trust is moving to House for Duty Priest within the North Bury Team Ministry and Lark Valley Benefice as effect from 27 September 2018.   

Updated 25 July 2018

The Reverend Laurence Robert SMITH currently Assistant Curate St Mary with St Peter District Church, Bury St Edmunds is moving to Vicar of the Parish of Southlake St James , Woodley and is being licensed from 26 September 2018.

The Bishop of St Edmundsbury and Ipswich is pleased to announce the appointment of the Reverend Sheila Elizabeth HART  (SSM Assistant Priest the Benefice of Alde Sandlings) to also be  Rural Dean of Saxmundham Deanery.  This appointment will take effect from 1 September 2018 with her licensed to follow at a later date.

Updated 20 July 2018

The Reverend Barbara Jean GALLAGHER currently SSM Assistant Priest the Parishes of Creeting St Mary, Creeting St Peter and Earl Stonham with Stonham Parva is moving to House for Duty Priest in Charge in the parishes of Weedon and Everdon with Dodford and is being liecened from 22 September 2018 at 3.00pm.

Updated 16 July 2018

Mrs Sarah Lock will be appointed as Lay Director of St Edmundsbury and Ipswich Anglican Cursillo as effect from 25 July 2018.

Updated 12 July 2018

The Reverend Judith SWEETMAN will be retiring from To retire with effect from 31 July 2018.

Updated 7 July 2018

The Reverend Canon Joseph Patricius HAWES  currently Vicar Fulham All Saints has been appointed to Dean of St Edmundsbury Cathedral 

Updated 4 July 2018

The Right Reverend Graeme Paul KNOWLES, CVO FKC, Honorary Assistant Bishop in the Diocese of St Edmundsbury and Ipswich is to step down from the position of  Non Stipendiary Residentiary Canon and Acting Dean of St Edmundsbury Cathedral on 13 July 2018. 

He will continue to be an Honorary Assistant Bishop in the Diocese of St Edmundsbury and Ipswich.

Updated 12 June 2018

The Reverend Mary LAMB will be retiring from 3 September 2018.

The Reverend Canon Dr John PARR currently Assistant Curate (Interim Parish Priest) to the Benefice of Hadleigh, Layham and Shelley and Hon Canon St Edmundsbury Cathedral will be gaining the postion of Ministry Formation Adviser (To hold the Bishop’s Licence, with effect from 3 September 2018).

The Reverend Richard William FINCH currently SSM Associate Vicar the Benefice of Shortlands and Chaplain to Bishop Justus CE Secondary andTrinity CE Primary Schools, Bromley is moving to Priest in Charge the Benefice of Leiston with Sizewell to be licensed from Sunday 8 July 2018 at 6.00pm Sunday 8 July 2018 at 6.00pm, venue: St Margaret of Antioch Church, Leiston.

The Reverend Catherine Robin BLADEN currently Assistant Curate The Benefice of Sancroft Chaplain at Stradbroke High School is to move to being the Priest-in-Charge The Parishes of Hepworth with Hinderclay and Thelnetham, Stanton, Barningham, Coney Weston, Hopton and  Market Weston and is being licensed from Tuesday 14 August 2018 at 7.30pm, venure: Hepworth Parish Church.      

Updated 4 June 2018

The Reverend Dr Barbara Lee Kerney SHERLOCK  PhD will be retiring from 1 October 2018.

The Reverend Valri ARMSTRONG will be retiring from 20 May 2018.

Updated 17 April 2018

The Revd Mark MORGAN will be retiring from 1 April 2018.

Updated 8 March 2018

The Revd Janice LEAVER will be retiring from 15 April 2018.

Updated 20 February 2018

The Revd David EVERETT has been given Permission To Officiate.

The Revd Gillian ANDERSON has been given Permission To Officiate.

The Revd Canon David CRAWLEY has been given Permission To Officiate.

Updated 14 February 2018

The Revd Jeanette GOSNEY in addition to her current role, is to be the St Lawrence Preacher (a self supporting ministry acting as Associate Priest) within the parish of Ipswich  St Mary le Tower with effect from 1st February 2018.

The Reverend Peter GILL is to retire with effect from 11 March 2018.

Updated 25 January 2018

The Reverend Canon Pauline HIGHAM currently Rector the parishes of Bayford with Brickendon, Essendon, Litte Berkhamsted & Ponsbourne, Diocese of St Albans, is to be House for Duty Assistant Curate (known as Associate Priest) The Benefices of Combs and Little Finborough and Great Finborough with Onehouse, Harleston, Buxhall and Shelland. She will be licensed on 14 May 2018 at 7.30pm at Buxhall Parish Church.

Updated 18 January 2018

The Reverend Christopher ROBINSON currently Rector of the Benefice of Rattlesden with Thorpe Morieux, Brettenham and Hitcham is to also be Rural Dean of Lavenham Deanery. He will be  licensed by the Archdeacon of Sudbury at Thorpe Morieux Parish Church on Sunday 28 January 2018 at 4.00pm.

Updated 15 January 2018

The Reverend Andrew TYLER currently (Interim) Priest in Charge The Benefice of Ipswich All Hallows is to be Director of the Healing and Counselling Centre and Priest Pastor of the Church St. Marylebone, London Diocese.

Updated 12 January 2018

The Reverend Christopher Alan HOOD currently Assistant Curate the Benefice of Haughley is to be Vicar of the Benefice of Felixstowe St Peter and St Paul with St Andrew and St Nicholas. He will be licensed on 13 March 2018 at 7.30pm at Felixstowe St Andrew

Updated 11 January 2018

The Reverend Claire Louise LING currently Assistant Curate The Benefice of Kesgrave is to be Associate Priest St Augustine’s, the Parish of Cashmere, Christchurch, New Zealand.

The Reverend Dr Matthew Keith LING currently Assistant Curate The Benefice of East Bergholt and Brantham and Associate Chaplain the Ipswich Hospital NHS Trust is to be Vicar St Augustine’s, The Parish of Cashmere, Christchurch, New Zealand.

Updated 21 December 2017

The Reverend Sheila Elizabeth HART, SSM Assistant Priest The Whinlands Benefice is SSM Assistant Priest The Benefice of Alde Sandlings with effect from 1 Novmber 2017.

The Reverend Peter Mark LOWTHER, Priest in Charge The Benefices of Aldeburgh w/t Hazlewood & Whinlands is Rector The Benefice of Alde Sandlings with effect from 1 November 2017

The Reverend Johanna Stacey MABEY, SSM Assistant Curate the Benefice of Aldeburgh with Hazlewood is SSM Assistant Curate the Benefice of Alde Sandlings with effect from 1 November 2017

The Reverend Nichola WINTER, SSM Assistant Priest The Benefice of Aldebugh with Hazlewood and Chaplain Aldeburgh Community Hospital is SSM Assistant Priest The Benefice of Alde Sandlings with effect from 1 November 2017 and continuing as Chaplain Aldeburgh Community Hospital

Updated 19 December 2017

The Reverend Alan William FORSDIKE currently SSM Assistant Curate with interim responsibilityfor the Benefice of Westerfield and Tuddenham St Martin with Witnesham is to be SSM Priest-in-Charge of the same benefice with effect from 1st November 2017.

The Reverend Canon Graham HEDGER currently Diocesan Head of Stewardship and Generous Giving is to be Priest in Charge The Orebeck Benefice. He is to be licensed on 16 May 2018 at 7.30pm, venue to be announced.


  • Diocesan directory Directory icon

    Postcode Search

    To find your nearest churches, enter a postcode in the box below and click Search.

    Location Search

    To find a church, enter the name or location in the box below and click Search.

    To find a person, enter their name in the box below and click Search.